Apr 20, 2018 Last Updated 3:04 PM, Apr 19, 2018

Feminas (403)

8ª ETAPA 1 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3:05:26 2 Shelley Olds (USA) US National Team 0:01:13 3 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 4 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 5 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:15 6 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:02:57 7 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 8 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 9 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 10 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 11 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 12 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 13 Amber Halliday (Aus) Australia 0:03:05 14 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 15 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:04:11 16 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:05:58 17 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:59 18 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:06:02 19 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:06:58 20 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:07:01 21 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:07:12 22 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 23 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 24 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 25 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 26 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 27 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 28 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 29 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 30 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 31 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 32 Megan Guarnier (USA) US National Team 33 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 34 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 35 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:07:29 36 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:10:57 37 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:11:12 38 Shara Gillon (Aus) Australia 39 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 40 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 41 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 42 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 43 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 44 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 45 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 46 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 47 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 48 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 49 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 50 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 51 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 52 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 53 Carlee Taylor (Aus) Australia 54 Lauren Kitchen (Aus) Australia 55 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 56 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 57 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 58 Lauren Tamayo (USA) US National Team 59 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 60 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 61 Katharine Carroll (USA) US National Team 62 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 63 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 64 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 65 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 66 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 67 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 68 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 69 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 70 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:11:20 71 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:20:12 72 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 73 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 74 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 75 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 76 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 77 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 78 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 79 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 80 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 81 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 82 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 83 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 84 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 85 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 86 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 87 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 88 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 89 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 90 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 91 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 92 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 93 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 94 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 95 Liz Hatch (USA) Team System Data 96 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 97 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 98 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:22:22 99 Alena Dylko (Blr) Team System Data 100 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 101 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:22:29 102 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 103 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 104 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 105 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 106 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:26:29 107 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:31:26 108 Meredith Miller (USA) US National Team 0:31:38 109 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:33:04 110 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 111 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 112 Brooke Miller (USA) US National Team 0:34:29 113 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System NF Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 1976 DNF Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1983 GENERAL TRAS 8ª ETAPA 1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 22:25:04 2 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:50 3 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:02:53 4 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:06:55 5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:07:32 6 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:09:13 7 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:11:17 8 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:12:49 9 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:14:45 10 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:14:55 11 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:16:31 12 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:20:06 13 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:21:14 14 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:22:34 15 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:27:25 16 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:27:41 17 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:27:46 18 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:28:28 19 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:29:37 20 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:31:07 21 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:31:21 22 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:32:38 23 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:32:59 24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:34:38 25 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:35:02 26 Amber Halliday (Aus) Australia 0:35:28 27 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:37:53 28 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:39:48 29 Shara Gillon (Aus) Australia 0:41:57 30 Shelley Olds (USA) US National Team 0:48:49 31 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:49:49 32 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:54:12 33 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:57:19 34 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:58:20 35 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:59:39 36 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:59:55 37 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:00:36 38 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:01:27 39 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 1:01:45 40 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 1:02:20 41 Carlee Taylor (Aus) Australia 1:02:27 42 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:05:02 43 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 1:06:04 44 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 1:06:05 45 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:06:06 46 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 1:06:44 47 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 1:06:56 48 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:07:08 49 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:08:39 50 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 1:11:43 51 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:12:00 52 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:12:08 53 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:12:15 54 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:13:23 55 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:15:07 56 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:15:53 57 Lauren Tamayo (USA) US National Team 1:16:15 58 Katharine Carroll (USA) US National Team 1:16:53 59 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:16:54 60 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:17:45 61 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:18:29 62 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:18:41 63 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:18:50 64 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 65 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 1:19:15 66 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 1:19:17 67 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:19:41 68 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 1:19:55 69 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:21:21 70 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:21:42 71 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:22:17 72 Lauren Kitchen (Aus) Australia 1:24:49 73 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:24:58 74 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:26:04 75 Megan Guarnier (USA) US National Team 1:27:17 76 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:27:35 77 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:31:39 78 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:32:40 79 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 1:33:07 80 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:35:48 81 Meredith Miller (USA) US National Team 1:36:27 82 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 1:36:35 83 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:39:24 84 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:39:53 85 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 1:43:51 86 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:44:50 87 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 1:45:48 88 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 1:45:55 89 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 1:46:44 90 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:49:54 91 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:53:22 92 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 1:54:03 93 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:54:04 94 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:56:52 95 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:57:28 96 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:00:47 97 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 2:02:34 98 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 2:03:56 99 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 2:06:41 100 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 2:09:18 101 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:12:52 102 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:14:01 103 Liz Hatch (USA) Team System Data 2:14:56 104 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 2:14:58 105 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 2:16:09 106 Alena Dylko (Blr) Team System Data 2:16:38 107 Brooke Miller (USA) US National Team 2:19:31 108 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 2:29:19 109 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 2:30:49 110 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:31:31 111 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 2:37:55 112 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:44:39 113 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 2:48:22
6ª ETAPA 1 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 3:26:20 2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 3 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:00:03 4 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:14 5 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:18 6 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:05:22 7 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:05:29 8 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:05:44 9 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:07:55 10 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:07:57 11 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 12 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:08:06 13 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:08:11 15 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:08:12 16 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 17 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 18 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:14:37 19 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:14:39 20 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:14:42 21 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:14:53 22 Shelley Olds (USA) US National Team 0:16:28 23 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:16:30 24 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 25 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:16:33 26 Amber Halliday (Aus) Australia 27 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 28 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 29 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:16:36 30 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:16:37 31 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 32 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:16:44 33 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 34 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:16:56 35 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:16:57 36 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 37 Shara Gillon (Aus) Australia 38 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:17:06 39 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:17:09 40 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:17:11 41 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 42 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 43 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:29:50 44 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:36:17 45 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 46 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:36:22 47 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:36:25 48 Lauren Tamayo (USA) US National Team 49 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 50 Megan Guarnier (USA) US National Team 51 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:36:27 52 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 53 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 54 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 55 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 56 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 57 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 58 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 59 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 60 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 61 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 62 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 63 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 64 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 65 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 66 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 67 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 68 Carlee Taylor (Aus) Australia 69 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 70 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 71 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 72 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 73 Lauren Kitchen (Aus) Australia 74 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 75 Meredith Miller (USA) US National Team 76 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 77 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 78 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 79 Katharine Carroll (USA) US National Team 80 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 81 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:36:37 82 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 83 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:36:38 84 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 85 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 86 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 87 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 88 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 89 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:36:42 90 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:36:51 91 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 92 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 93 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 94 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:38:12 95 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 96 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 97 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 98 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 99 Belinda Goss (Aus) Australia 100 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 101 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 102 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 103 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 104 Brooke Miller (USA) US National Team 105 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 106 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 107 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 108 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 109 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 110 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 111 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 113 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 114 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 115 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 116 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 117 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 118 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 119 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 120 Liz Hatch (USA) Team System Data DNF Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1989 DNF Chloe Hoskings (Aus) Australia 1990 DNF Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1988 GENERAL TRAS 6ª ETAPA 1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 15:50:43 2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:12 3 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:38 4 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:02:33 5 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:04:39 6 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:07:50 7 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:08:49 8 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:08:56 9 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:09:19 10 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:12:15 11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:13:55 12 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:14:21 13 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:15:38 14 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:15:59 15 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:18:23 16 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:22:31 17 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:23:12 18 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:23:55 19 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:23:59 20 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:24:03 21 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:25:54 22 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 23 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:26:35 24 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:26:44 25 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:27:45 26 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:29:00 27 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:29:01 28 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:30:11 29 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:30:58 30 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:31:19 31 Shara Gillon (Aus) Australia 0:31:38 32 Amber Halliday (Aus) Australia 0:33:47 33 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:35:19 34 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:40:25 35 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:40:33 36 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:40:36 37 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:45:22 38 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:48:04 39 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:48:19 40 Shelley Olds (USA) US National Team 0:48:53 41 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:49:46 42 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:50:15 43 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:51:02 44 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:51:52 45 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:51:53 46 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:52:32 47 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:54:03 48 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:54:06 49 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:54:40 50 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:56:07 51 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:56:08 52 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:56:17 53 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:58:13 54 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:58:38 55 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:58:44 56 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:58:50 57 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:59:19 58 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:59:52 59 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:01:38 60 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:01:53 61 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:02:44 62 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:03:16 63 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:04:17 64 Katharine Carroll (USA) US National Team 1:05:02 65 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 1:05:36 66 Meredith Miller (USA) US National Team 1:06:06 67 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 68 Lauren Tamayo (USA) US National Team 1:06:14 69 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:06:38 70 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:06:50 71 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:06:59 72 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:07:28 73 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:07:31 74 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:08:02 75 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 1:08:04 76 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:08:07 77 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:08:32 78 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:08:37 79 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:09:03 80 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:09:06 81 Megan Guarnier (USA) US National Team 1:09:30 82 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 1:10:08 83 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:10:48 84 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:11:41 85 Lauren Kitchen (Aus) Australia 1:12:58 86 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 1:13:02 87 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:13:34 88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:14:03 89 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 1:14:48 90 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 1:15:08 91 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:17:08 92 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 1:18:16 93 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:23:17 94 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:25:45 95 Belinda Goss (Aus) Australia 1:28:48 96 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:30:22 97 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:31:08 98 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:31:47 99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 1:32:16 100 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 1:33:09 101 Brooke Miller (USA) US National Team 1:34:27 102 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 1:35:15 103 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 1:35:34 104 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:35:54 105 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 1:36:14 106 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:36:37 107 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:36:45 108 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 1:37:13 109 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 1:41:47 110 Alena Dylko (Blr) Team System Data 1:43:41 111 Liz Hatch (USA) Team System Data 1:44:09 112 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 1:44:11 113 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:51:05 114 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 1:55:40 115 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 1:57:45 116 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 1:58:42 117 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 1:59:58 118 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:00:44 119 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:01:44 120 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 2:01:53
5ª ETAPA 1 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 3:28:31 2 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:06 3 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:09 4 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:00:14 5 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:20 6 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:01:02 7 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:01:14 8 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 9 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 10 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:01:22 11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:01:26 12 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 13 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 15 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:32 16 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:34 17 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:01:36 18 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 19 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:39 20 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:45 21 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:01:52 22 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:01:57 23 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:03:09 24 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 25 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:03:18 26 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:20 27 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:03:25 28 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 29 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:32 30 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:03:35 31 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 32 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 33 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 34 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 35 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 36 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 37 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 38 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:03:44 39 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 40 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 41 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 42 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 43 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 44 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 45 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 46 Carlee Taylor (Aus) Australia 47 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 48 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 49 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 50 Megan Guarnier (USA) US National Team 51 Meredith Miller (USA) US National Team 52 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 53 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 54 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 55 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 56 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 57 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 58 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 59 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 60 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 61 Amber Halliday (Aus) Australia 62 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 63 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:03:59 64 Shara Gillon (Aus) Australia 65 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:04:05 66 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 67 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 68 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 69 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 70 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 71 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 72 Katharine Carroll (USA) US National Team 73 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 74 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 75 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 76 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 77 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 78 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 79 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:04:19 80 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:22 81 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 82 Shelley Olds (USA) US National Team 83 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 84 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:30 85 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:04:35 86 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:04:40 87 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:10:45 88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 89 Belinda Goss (Aus) Australia 90 Lauren Kitchen (Aus) Australia 91 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 92 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 93 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 94 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:10:51 95 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:10:55 96 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 97 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 98 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:12:23 99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:13:14 100 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:14:30 101 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:14:33 102 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:17:36 103 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 104 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 105 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:17:41 106 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:17:43 107 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 108 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:17:51 109 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:17:55 110 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 111 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:19:10 112 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:21:56 113 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:26:10 114 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:26:13 115 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 116 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:26:27 117 Brooke Miller (USA) US National Team 118 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:26:32 119 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:26:41 120 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 121 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:26:44 122 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:26:50 123 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:26:53 DNF Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1983 DNF Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 1975 DNF Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 1978 GENERAL TRAS 5ª ETAPA 1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 12:23:18 2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:11 3 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:01:27 4 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:01:29 5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:01:46 6 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:27 7 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:03:26 8 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:03:39 9 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:04:32 10 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:08 11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:06:54 12 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:07:15 13 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:07:53 14 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:08:31 15 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:08:52 16 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:08:57 17 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:09:40 18 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:10:18 19 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:10:26 20 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:11:07 21 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:11:22 22 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:11:39 23 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:12:06 24 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:12:57 25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:13:21 26 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:13:33 27 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:14:24 28 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:14:46 29 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:15:18 30 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:26 31 Shara Gillon (Aus) Australia 0:15:46 32 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:16:31 33 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:17:10 34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:17:11 35 Amber Halliday (Aus) Australia 0:18:19 36 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:18:41 37 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:18:44 38 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:19:18 39 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:19:27 40 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:20:46 41 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:20:55 42 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 43 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:22:31 44 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:22:51 45 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:23:16 46 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:23:22 47 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:23:28 48 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:23:57 49 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:24:21 50 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:24:32 51 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:24:57 52 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:25:01 53 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:26:09 54 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:26:16 55 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:26:20 56 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:27:22 57 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:28:55 58 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:29:40 59 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:29:57 60 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:30:14 61 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:30:20 62 Meredith Miller (USA) US National Team 0:30:44 63 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:30:54 64 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:31:05 65 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:31:28 66 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:31:37 67 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:31:58 68 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:31:59 69 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:32:06 70 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:32:12 71 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:32:18 72 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:32:30 73 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:32:45 74 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 0:33:01 75 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:33:10 76 Shelley Olds (USA) US National Team 0:33:30 77 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:33:31 78 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:33:41 79 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:34:10 80 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:34:24 81 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:34:32 82 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:34:34 83 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:35:31 84 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:35:46 85 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:36:56 86 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:37:29 87 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:37:36 88 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:38:01 89 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:38:12 90 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:39:26 91 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:39:52 92 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:41:35 93 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:42:30 94 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:46:10 95 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:46:15 96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:49:59 97 Belinda Goss (Aus) Australia 0:51:41 98 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:53:15 99 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:54:01 100 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:55:09 101 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:56:02 102 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:56:35 103 Brooke Miller (USA) US National Team 0:57:20 104 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:58:27 105 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:58:47 106 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:59:07 107 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:59:53 108 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 1:00:06 109 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:01:05 110 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:01:25 111 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 1:04:40 112 Liz Hatch (USA) Team System Data 1:07:02 113 Alena Dylko (Blr) Team System Data 1:08:19 114 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 1:08:49 115 Chloe Hoskings (Aus) Australia 1:09:28 116 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:13:58 117 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 1:18:33 118 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 1:20:38 119 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 1:21:35 120 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 1:23:37 121 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 1:24:25 122 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:24:37 123 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:24:46
4ª ETAPA 1 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 2:47:11 2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 3 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 4 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 5 Brooke Miller (USA) US National Team 6 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 7 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 8 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 9 Shelley Olds (USA) US National Team 10 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 11 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 12 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 13 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 14 Lauren Tamayo (USA) US National Team 15 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 16 Megan Guarnier (USA) US National Team 17 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 18 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 19 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 20 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 21 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 22 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 23 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 24 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 25 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 26 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 27 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 28 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 29 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:00:07 30 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 31 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 32 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 33 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 34 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 35 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 36 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 37 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 38 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 39 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 40 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 41 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 42 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 43 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 44 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 45 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 46 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 47 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 48 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 49 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 50 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 51 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 52 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 53 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 54 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 55 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 56 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 57 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 58 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 59 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 60 Amber Halliday (Aus) Australia 61 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 62 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 63 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 64 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 65 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 66 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 67 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 68 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 69 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 70 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 71 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 72 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:18 73 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:19 74 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 75 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 76 Meredith Miller (USA) US National Team 77 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 78 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:23 79 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:25 80 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 81 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:28 82 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 83 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 84 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 85 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 86 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 87 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 88 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 89 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 90 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 91 Katharine Carroll (USA) US National Team 92 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:01:54 93 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 94 Shara Gillon (Aus) Australia 95 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 96 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:08 97 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:03:13 98 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 100 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 101 Belinda Goss (Aus) Australia 102 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 103 Chloe Hoskings (Aus) Australia 104 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 105 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 106 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 107 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 108 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 109 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 110 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 111 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 112 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:06:48 113 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:08:20 114 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:13:22 115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:13:23 116 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 117 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 118 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 119 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 120 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 121 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 122 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 123 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 124 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 125 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:16:14 126 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System DNS Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint DNF Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo DNF Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox DNF Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data DNF Zaira De Luca (Ita) Team System Data GENERAL TRAS 4ª ETAPA 1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 8:53:33 2 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:01:07 3 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:11 4 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:01:27 5 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:33 6 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:01:38 7 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:15 8 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:03:04 9 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:03:27 10 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:04:12 11 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:43 12 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:06:10 13 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:06:42 14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:07:03 15 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:07:45 16 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:08:09 17 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:08:23 18 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:08:39 19 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:08:48 20 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:08:56 21 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:09:17 22 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:10:36 23 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:10:51 24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:11:03 25 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:11:12 26 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:11:26 27 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:11:28 28 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:11:33 29 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:12:25 30 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:12:48 31 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:12:56 32 Shara Gillon (Aus) Australia 0:13:01 33 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:14:01 34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:14:03 35 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:14:40 36 Amber Halliday (Aus) Australia 0:15:49 37 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:16:11 38 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 39 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:16:14 40 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:16:57 41 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:17:20 42 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:18:25 43 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:18:34 44 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:19:23 45 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:19:24 46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:20:36 47 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:20:37 48 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:20:46 49 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:20:52 50 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:21:40 51 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:21:51 52 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:22:10 53 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:22:21 54 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:22:27 55 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:22:31 56 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:22:35 57 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:23:03 58 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:23:25 59 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:23:29 60 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:23:39 61 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:26:03 62 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:26:10 63 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:26:36 64 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:26:49 65 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:27:25 66 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:27:27 67 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:27:39 68 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:27:44 69 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:28:05 70 Meredith Miller (USA) US National Team 0:28:14 71 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:28:30 72 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:28:33 73 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:28:36 74 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:28:58 75 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:29:07 76 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:29:28 77 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:29:39 78 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:29:48 79 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:29:55 80 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:30:15 81 Shelley Olds (USA) US National Team 0:30:22 82 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 0:30:31 83 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:30:40 84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 85 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:30:50 86 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:31:29 87 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:31:33 88 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:31:40 89 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:31:43 90 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:31:54 91 Brooke Miller (USA) US National Team 0:32:07 92 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:32:26 93 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:33:10 94 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:33:30 95 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:34:38 96 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:35:04 97 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:36:21 98 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:36:29 99 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:36:34 100 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:38:39 101 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:39:06 102 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:41:44 103 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:41:58 104 Belinda Goss (Aus) Australia 0:42:10 105 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:42:25 106 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:43:09 107 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:43:16 108 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:43:19 109 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:43:36 110 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:43:44 111 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 112 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:43:58 113 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:44:24 114 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:44:30 115 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:47:58 116 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:48:59 117 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:53:32 118 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:55:00 119 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:55:03 120 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:55:39 121 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:55:56 122 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:57:51 123 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:58:10 124 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:58:58 125 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:59:01 126 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 1:08:05
3ª ETAPA 1 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 2:55:32 2 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 3 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:36 4 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:01:24 5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 6 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:01:32 7 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:00 8 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:02:05 9 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:02:47 10 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 11 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:40 12 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:04:43 13 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:05:33 14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:05:38 15 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:05:44 16 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:05:56 17 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 18 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:06:06 19 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:06:45 20 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:07:01 21 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 22 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:07:37 23 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:07:44 25 Shara Gillon (Aus) Australia 0:07:58 26 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:08:12 27 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 28 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 29 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:08:53 30 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 31 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 32 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:08:56 33 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:09:05 34 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:10:26 35 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 36 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 37 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 38 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:11:07 39 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:11:09 40 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:11:11 41 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:11:54 42 Amber Halliday (Aus) Australia 0:12:50 43 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 44 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:12:54 45 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 0:12:58 46 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:13:40 47 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:13:56 48 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:14:18 49 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:15:00 50 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 51 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:15:31 52 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 53 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 54 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:16:57 55 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:18:30 56 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 57 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 58 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 59 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 60 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 61 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 62 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 63 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 64 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 65 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 66 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:18:50 67 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:19:22 68 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:19:32 69 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:20:09 70 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:20:24 71 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:21:07 72 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 73 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 74 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 75 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 76 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 77 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 78 Lauren Kitchen (Aus) Australia 79 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:24:42 80 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 81 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 82 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 83 Megan Guarnier (USA) US National Team 84 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 85 Meredith Miller (USA) US National Team 86 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 87 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 88 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 89 Lauren Tamayo (USA) US National Team 90 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 91 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 92 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 93 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 94 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 95 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 97 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 98 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 99 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 100 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 101 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 102 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 103 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 104 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 105 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 106 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 107 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 108 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 109 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 110 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 111 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 112 Belinda Goss (Aus) Australia 113 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 114 Chloe Hoskings (Aus) Australia 115 Katharine Carroll (USA) US National Team 116 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 117 Brooke Miller (USA) US National Team 118 Shelley Olds (USA) US National Team 119 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 120 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 121 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:25:07 122 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:25:23 123 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 124 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 125 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 126 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 127 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 128 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 129 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:26:16 130 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:24:42 131 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System GENERAL TRAS 3ª ETAPA 1 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 6:06:15 2 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad 0:01:07 3 Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 0:01:18 4 Judith Arndt (Ger) Equipe Nürnberger 0:01:40 5 Amber Neben (Usa) Team Columbia Highroad 0:01:34 6 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:01:45 7 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss Rdz Ormu Colnago 0:02:22 8 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:03:04 9 Nicole Brändli (Sui) Team Bigla 0:03:34 10 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:04:12
2ª ETAPA 1 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:20:39 2 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:00:14 3 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:00:30 4 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:00:39 5 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:45 6 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:00:46 7 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:51 8 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:56 9 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:58 10 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:01:07 11 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:01:09 12 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:13 13 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:01:15 14 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:18 15 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 16 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:01:20 17 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:01:23 18 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:01:24 19 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:01:26 20 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:01:28 21 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:01:31 22 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:35 23 Meredith Miller (USA) US National Team 0:01:38 24 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:01:40 25 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:01:51 26 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:01:52 27 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 28 Amber Halliday (Aus) Australia 0:01:54 29 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:56 30 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:59 31 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:02:03 32 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 33 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:02:08 34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:02:11 35 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:13 36 Shara Gillon (Aus) Australia 0:02:17 37 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:02:18 38 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:20 39 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:02:21 40 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 41 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:02:22 42 Shelley Olds (USA) US National Team 0:02:24 43 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 44 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 0:02:28 45 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:30 46 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 47 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:31 48 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:02:33 49 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:02:34 50 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:36 51 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:37 52 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:40 53 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:44 54 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:02:45 55 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 56 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:02:49 57 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:53 58 Lauren Kitchen (Aus) Australia 59 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:59 60 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:03:03 61 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:03:04 62 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:05 63 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:03:06 64 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:03:15 65 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:03:16 66 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 67 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:03:17 68 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:03:19 69 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:03:20 70 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:03:21 71 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:03:24 72 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:26 73 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:35 74 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:03:37 75 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:03:39 76 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:42 77 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:44 78 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 79 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:45 80 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:03:46 81 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 0:03:48 82 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:52 83 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 84 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:03:54 85 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:03:55 86 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:58 87 Belinda Goss (Aus) Australia 88 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:04:01 89 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:04:05 90 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:04:06 91 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 92 Alena Dylko (Blr) Team System Data 93 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 94 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:08 95 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:04:09 96 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:04:10 97 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 98 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:11 99 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:12 100 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 101 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 102 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:13 103 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:04:14 104 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:04:16 105 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 106 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:04:18 107 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:04:20 108 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:04:21 109 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 0:04:22 110 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:04:26 111 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:04:29 112 Brooke Miller (USA) US National Team 113 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:04:32 114 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:04:36 115 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:04:41 116 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:04:43 117 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:04:56 118 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:00 119 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:08 120 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 121 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:05:09 122 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:05:22 123 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:05:29 124 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:31 125 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:05:33 126 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:05:41 127 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:05:55 128 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:06:10 129 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:06:28 130 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 0:07:33 131 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 0:08:15 DNS Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Edilsavino GENERAL TRAS 2ª ETAPA 1 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 3:10:18 2 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:00:22 3 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:00:31 4 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:35 5 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:00:44 6 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:00:46 7 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:47 8 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:11 9 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:01:12 10 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:15 11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:01:23 12 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:28 13 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:01:30 14 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:01:39 15 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:01:42 16 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:01:46 17 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:01:50 18 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 19 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:01:57 20 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:02:11 21 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:02:12 22 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:02:14 23 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:02:32 24 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 25 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:40 26 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:02:49 27 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:02:52 28 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 29 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:03:01 30 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:03:05 31 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:06 32 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:03:10 33 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:03:15 34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:03:19 35 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 0:03:21 36 Amber Halliday (Aus) Australia 0:03:24 37 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:33 38 Shara Gillon (Aus) Australia 0:03:41 39 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:03:42 40 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:03:44 41 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 42 Meredith Miller (USA) US National Team 0:03:45 43 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:03:46 44 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:03:56 45 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:06 46 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:04:16 47 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:04:17 48 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:04:22 49 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:04:23 50 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 51 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:04:26 52 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:04:30 53 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:04:31 54 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 55 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:34 56 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:04:37 57 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:04:39 58 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:04:41 59 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:48 60 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:53 61 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:04:58 62 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:04:59 63 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:05:02 64 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:05:09 65 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:05:24 66 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:05:28 67 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:05:29 68 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 69 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:05:30 70 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:05:39 71 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:05:40 72 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:05:41 73 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:05:44 74 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:05:45 75 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:05:46 76 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:05:52 77 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:05:58 78 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 0:06:11 79 Shelley Olds (USA) US National Team 0:06:12 80 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:06:13 81 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 0:06:14 82 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:06:23 83 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 84 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:06:28 85 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:06:40 86 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:06:51 87 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:06:55 88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:07:20 89 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:07:29 90 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:07:30 91 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:07:41 92 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:07:48 93 Brooke Miller (USA) US National Team 0:07:57 94 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:08:08 95 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:08:16 96 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:08:53 97 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:08:58 98 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:09:13 99 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:10:28 100 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:13:32 101 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:13:38 102 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:14:21 103 Belinda Goss (Aus) Australia 0:14:47 104 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:14:56 105 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:15:02 106 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:15:15 107 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:15:39 108 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:15:40 109 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:15:46 110 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:53 111 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:16:32 112 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:16:35 113 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:16:47 114 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:17:07 115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:17:30 116 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:17:42 117 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:17:57 118 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 0:19:06 119 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:19:19 120 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:19:34 121 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:20:10 122 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:20:18 123 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:20:37 124 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:20:39 125 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:21:25 126 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:21:28 127 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:21:36 128 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:22:13 129 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:27:00 130 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 0:30:10 131 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 0:31:00
1ª ETAPA 1 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:46:21 2 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 3 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 4 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 5 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:00:03 6 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 7 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 8 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:05 9 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 10 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:09 11 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 12 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:00:17 13 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:21 14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 15 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:26 16 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 17 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 18 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 19 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 20 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:30 21 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 22 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 23 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:37 24 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 26 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:00:40 27 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 28 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:00:41 29 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:45 30 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 31 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:00:54 32 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 33 Katharine Carroll (USA) US National Team 34 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 35 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:01:01 36 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:01:03 37 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 38 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 39 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 40 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:01:07 41 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 42 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 43 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 44 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:01:11 45 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:01:15 46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:01:17 47 Shara Gillon (Aus) Australia 0:01:20 48 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:23 49 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:24 50 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 51 Lauren Kitchen (Aus) Australia 52 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 53 Amber Halliday (Aus) Australia 54 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 55 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:01:36 56 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 57 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:01:38 58 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 59 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 60 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:01:41 61 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:01:45 62 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:01:46 63 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:01:49 64 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:01:52 65 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:54 66 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:01:56 67 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 68 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:01:59 69 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:02:04 70 Meredith Miller (USA) US National Team 71 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 72 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 73 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:02:08 74 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 75 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:16 76 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 0:02:18 77 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:20 78 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 79 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 80 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:02:24 81 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:02:26 82 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 83 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:32 84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 85 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 86 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 87 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:36 88 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:03:04 89 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:03:25 90 Brooke Miller (USA) US National Team 91 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 92 Shelley Olds (USA) US National Team 0:03:44 93 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 94 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:03:57 95 Megan Guarnier (USA) US National Team 96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:01 97 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:04:47 98 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:05:30 99 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:06:09 100 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:10:17 101 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:10:19 102 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 103 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:10:29 104 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:10:39 105 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:10:41 106 Belinda Goss (Aus) Australia 0:10:43 107 Liz Hatch (USA) Team System Data 108 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:10:59 109 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:11:13 110 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 111 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:11:26 112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 113 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:11:30 114 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:11:32 115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 116 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:12:33 117 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:13:14 118 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 0:15:14 119 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 120 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 121 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 122 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 123 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:15:17 124 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:15:20 125 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:43 126 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:15:48 127 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:15:57 128 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 129 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:22:05 130 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 0:22:18 131 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data DNS Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Edilsavino GENERAL TRAS 1ª ETAPA 1 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:49:28 2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:01 3 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:00:09 4 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 5 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:11 6 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:00:12 7 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:13 8 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:00:14 9 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:00:18 10 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:00:19 11 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:21 12 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:00:26 13 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:31 14 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 15 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:33 16 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:00:38 17 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 18 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:00:40 19 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 20 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:41 21 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:43 22 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 23 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:45 24 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:50 25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 26 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:52 27 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:00:55 28 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:00:58 29 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:00 30 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:01:03 31 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 0:01:04 32 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:07 33 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:01:09 34 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:01:12 35 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 36 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:01:16 37 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:01:19 38 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:01:20 39 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:01:22 40 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:01:23 41 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:01:26 42 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:29 43 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 44 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:01:34 45 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:01:35 46 Shara Gillon (Aus) Australia 47 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:01:38 48 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:41 49 Amber Halliday (Aus) Australia 50 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:43 51 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:01:44 52 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:01:46 53 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 54 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 55 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:47 56 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:01:52 57 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:01:53 58 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:01:54 59 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:01:58 60 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:02:00 61 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 62 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:02:03 63 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 64 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:02:12 65 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:02:13 66 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:02:17 67 Meredith Miller (USA) US National Team 0:02:18 68 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:02:19 69 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:20 70 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 71 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:02:25 72 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:30 73 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:31 74 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 75 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:02:32 76 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 77 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:02:37 78 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 0:02:38 79 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:02:39 80 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:02:40 81 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 82 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:02:46 83 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:47 84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:48 85 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:02:52 86 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:02:57 87 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:03:00 88 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:03:28 89 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:03:30 90 Brooke Miller (USA) US National Team 0:03:39 91 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:03:43 92 Shelley Olds (USA) US National Team 0:03:59 93 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:04:01 94 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:04:15 95 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:04:20 96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:24 97 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:05:03 98 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:05:47 99 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:06:18 100 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:10:34 101 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:10:43 102 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:10:47 103 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:10:54 104 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:10:56 105 Belinda Goss (Aus) Australia 0:11:00 106 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:11:03 107 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:11:07 108 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:11:17 109 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:11:35 110 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:11:39 111 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:11:45 112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:11:46 113 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:11:49 114 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:11:58 115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:12:00 116 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:12:52 117 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:13:32 118 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:15:24 119 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 0:15:29 120 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:15:35 121 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:15:37 122 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:15:48 123 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:15:54 124 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:15:56 125 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:16:08 126 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:16:09 127 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:16:16 128 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:16:27 129 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 0:22:48 130 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:22:55 131 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 0:22:56
PRÓLOGO 1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:03:06 2 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 0:00:04 3 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women 0:00:04 4 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:05 5 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:05 6 Katharine Carroll (USA) US National Team 0:00:06 7 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:00:06 8 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:00:06 9 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:00:06 10 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 0:00:06 11 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:07 12 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:00:07 13 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:00:08 14 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 0:00:09 15 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:00:09 16 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:09 17 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:09 18 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:10 19 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:10 20 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:00:10 21 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:10 22 Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:00:10 23 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 0:00:11 24 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 0:00:11 25 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:11 26 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:00:12 27 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:12 28 Liz Hatch (USA) Team System Data 0:00:12 29 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:12 30 Lauren Kitchen (Aus) Australia 0:00:12 31 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:12 32 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:13 33 Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 0:00:13 34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:13 35 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 36 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 0:00:14 37 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:14 38 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:15 39 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:15 40 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:15 41 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:00:15 42 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 0:00:15 43 Meredith Miller (USA) US National Team 0:00:15 44 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:00:15 45 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:00:15 46 Brooke Miller (USA) US National Team 0:00:16 47 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:00:16 48 Shelley Olds (USA) US National Team 0:00:16 49 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:16 50 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 0:00:16 51 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:00:16 52 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 0:00:16 53 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:16 54 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:16 55 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:16 56 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 0:00:17 57 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:00:17 58 Shara Gillon (Aus) Australia 0:00:17 59 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:17 60 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:00:17 61 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 0:00:17 62 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:18 63 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:00:18 64 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:18 65 Belinda Goss (Aus) Australia 0:00:18 66 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women 0:00:18 67 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:18 68 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:18 69 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:00:18 70 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:18 71 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:19 72 Amber Halliday (Aus) Australia 0:00:19 73 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:19 74 Chloe Hoskings (Aus) Australia 0:00:19 75 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:19 76 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:20 77 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:20 78 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:00:20 79 Alena Dylko (Blr) Team System Data 0:00:20 80 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:20 81 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:00:21 82 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 0:00:21 83 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:21 84 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:22 85 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:22 86 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:00:22 87 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 0:00:22 88 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:23 89 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 0:00:24 90 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:24 91 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:24 92 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:24 93 Megan Guarnier (USA) US National Team 0:00:24 94 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:25 95 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:00:25 96 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:26 97 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:00:26 98 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 0:00:26 99 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:26 100 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 0:00:26 101 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:27 102 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 103 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:27 104 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:27 105 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 0:00:27 106 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:27 107 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:27 108 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 0:00:27 109 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:27 110 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 0:00:28 111 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:00:28 112 Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:28 113 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:00:28 114 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:28 115 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 0:00:29 116 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 0:00:29 117 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Edilsavino 0:00:30 118 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 0:00:30 119 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 0:00:30 120 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila' 0:00:31 121 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 0:00:32 122 Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:32 123 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:00:33 124 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 0:00:34 125 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women 0:00:35 126 Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila' 0:00:35 127 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:36 128 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 0:00:40 129 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 0:00:41 130 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 0:00:42 131 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 0:00:43 132 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System 0:00:51
7ª ETAPA 1 14 GER19851117 HAUSLER Claudia (GER) 1985 CWT Cervelo Test Team 3:26'08 10 2 63 GER19760723 ARNDT Judith (GER) 1976 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:26'09 1 6 3 61 USA19851114 ABBOTT Mara (USA) 1985 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:26'14 6 4 4 161 SUI19790618 BRANDLI Nicole (SUI) 1979 BCT Bigla Cycling Team 3:26'18 10 5 21 RUS19730201 BUBNENKOVA Svetlana (RUS) 1973 FEN Fenixs 3:26'22 14 6 11 USA19730811 ARMSTRONG Kristin (USA) 1973 CWT Cervelo Test Team 3:26'22 14 7 31 SWE19760316 LJUNGSKOG Susanne (SWE) 1976 FLX Team Flexpoint 3:26'22 14 8 1 ITA19740114 LUPERINI Fabiana (ITA) 1974 MSI Selle Italia Ghezzi 3:26'22 14 9 148 LTU19760528 ZILIUTE Diana (LTU) 1976 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 3:26'38 30 10 106 ITA19840828 GUDERZO Tatiana (ITA) 1984 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 3:26'42 34 11 16 AUS19850921 RYAN Carla (AUS) 1985 CWT Cervelo Test Team 3:26'42 34 12 15 GBR19821003 POOLEY Emma (GBR) 1982 CWT Cervelo Test Team 3:27'00 52 13 111 ESP19750313 VILAJOSANA ANDREU Marta 1975 DGC Team Cmax Dila' 3:27'07 59 14 153 ESP19810130 GARCIA ANTEQUERA Ana Belen 1981 BPD Bizkaia Durango Champion System 3:27'07 59 15 138 ITA19881208 DONADONI Alice (ITA) 1988 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago G 3:27'07 59 16 104 BRA19811027 OLIVEIRA Flavia (BRA) 1981 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 3:27'07 59 17 62 USA19680128 ANDERSON Kimberly (USA) 1968 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:27'17 1'09 18 67 DEN19850409 VILLUMSEN Linda Melanie (DEN) 1985 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:27'19 1'11 19 136 LTU19751127 PUCINSKAITE Edita (LTU) 1975 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:27'19 1'11 20 71 GBR19881218 ARMITSTEAD Elizabeth (GBR) 1988 LBL Lotto Belisol Ladies Team G 3:27'26 1'18 21 142 ITA19880822 BERLATO Elena (ITA) 1988 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 3:27'26 1'18 22 82 NED19840416 DE GOEDE Suzanne (NED) 1984 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 3:27'31 1'23 23 94 AUS19791113 HALLIDAY Amber (AUS) 1979 AUS Australia 3:27'31 1'23 24 114 ITA19880919 BIAGI Saneila (ITA) 1988 DGC Team Cmax Dila' G 3:27'35 1'27 25 25 SWE19750429 AUNE Karin (SWE) 1975 FEN Fenixs 3:27'35 1'27 26 57 UKR19890503 OLIYNIK Olena (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 3:27'35 1'27 27 41 ITA19890916 CARRETTA Valentina (ITA) 1989 TOG Top Girls Fassa Bortolo RaxGy Line 3:27'35 1'27 28 91 AUS19890215 TAYLOR Carlee (AUS) 1989 AUS Australia G 3:27'38 1'30 29 174 USA19731226 MILLER Meredith (USA) 1973 USA Usa National Team 3:27'38 1'30 30 101 ITA19840410 BACCAILLE Monia (ITA) 1984 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 3:27'38 1'30 31 28 IRL19781222 DERVAN Siobhan (IRL) 1978 FEN Fenixs 3:27'44 1'36 32 52 BRA19840812 FERNANDES DA SOUZA Uenia 1984 USC Usc Chirio Forno d'Asolo 3:27'44 1'36 33 45 ITA19860323 FIORI Jennifer (ITA) 1986 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:27'44 1'36 34 36 NED19850218 SLAPPENDEL Iris (NED) 1985 FLX Team Flexpoint 3:27'44 1'36 35 172 USA19851025 TAMAYO Lauren (USA) 1985 USA Usa National Team 3:27'44 1'36 36 33 NED19801127 GUNNEWIJK Loes (NED) 1980 FLX Team Flexpoint 3:27'44 1'36 37 2 MEX19760929 GRASSI Giuseppina (MEX) 1976 MSI Selle Italia Ghezzi 3:27'44 1'36 38 176 USA19800930 OLDS Shelley (USA) 1980 USA Usa National Team 3:27'44 1'36 39 131 RUS19820727 ANTOSHINA Tatiana (RUS) 1982 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:27'54 1'46 40 12 BEL19870512 DECROIX Lieselot (BEL) 1987 CWT Cervelo Test Team G 3:28'00 1'52 41 166 LTU19831017 VZESNIAUSKAITE Modesta (LTU) 1983 BCT Bigla Cycling Team 3:28'00 1'52 42 23 GBR19820313 HARE WILLIANSON Catherine 1982 FEN Fenixs 3:28'00 1'52 43 96 AUS19871223 GILLON Shara (AUS) 1987 AUS Australia G 3:28'02 1'54 44 92 AUS19880706 CROMWELL Tiffany (AUS) 1988 AUS Australia G 3:28'07 1'59 45 5 ITA19890929 PRESTI Gloria (ITA) 1989 MSI Selle Italia Ghezzi G 3:28'16 2'08 46 7 ITA19800131 TAMANINI Luisa (ITA) 1980 MSI Selle Italia Ghezzi 3:28'16 2'08 47 112 ITA19890721 VANNI Chiara (ITA) 1989 DGC Team Cmax Dila' G 3:28'16 2'08 48 74 NED19831031 KOEDOODER Vera (NED) 1983 LBL Lotto Belisol Ladies Team 3:28'20 2'12 49 27 MEX19820109 MORFIN MACOUZET Laura 1982 FEN Fenixs 3:28'20 2'12 50 26 LTU19801225 VILUNAITE Erika (LTU) 1980 FEN Fenixs 3:28'39 2'31 51 132 RUS19760615 MARTISOVA Julia (RUS) 1976 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:28'43 2'35 52 13 GER19820710 DUSTER Sarah (GER) 1982 CWT Cervelo Test Team 3:28'48 2'40 53 56 UKR19891008 VOLOGDINA Viktoria (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 3:28'50 2'42 54 3 NZL19780208 BOYD Kaytee (NZL) 1978 MSI Selle Italia Ghezzi 3:29'34 3'26 55 163 SUI19860203 HOHL Jennifer (SUI) 1986 BCT Bigla Cycling Team 3:29'34 3'26 56 147 ITA19891016 PATUZZO Eleonora (ITA) 1989 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 3:29'34 3'26 57 107 ITA19880728 GALASSI Samantha (ITA) 1988 MIC S. C. Michela Fanini RecordG Rox 3:29'34 3'26 58 75 AUS19840909 MACKIE Emma (AUS) 1984 LBL Lotto Belisol Ladies Team 3:29'34 3'26 59 146 ESP19800916 ITURRIAGAETXEBARRIA 1980 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 3:29'34 3'26 60 35 DEN19880603 SCHMIDT Trine (DEN) 1988 FLX Team Flexpoint G 3:29'34 3'26 61 145 LTU19860214 CILVINAITE Inga (LTU) 1986 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 3:29'34 3'26 62 171 USA19810309 CARROL Katherine (USA) 1981 USA Usa National Team 3:29'34 3'26 63 84 GER19860102 JOHREND Marlen (GER) 1986 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 3:29'34 3'26 64 18 NED19821015 WILD Kirsten (NED) 1982 CWT Cervelo Test Team 3:29'34 3'26 65 8 ITA19820719 VALSECCHI Silvia (ITA) 1982 MSI Selle Italia Ghezzi 3:29'34 3'26 66 6 SLO19710427 CORNEO Sigrid (SLO) 1971 MSI Selle Italia Ghezzi 3:29'34 3'26 67 17 SUI19831206 SCHWAGER Patricia (SUI) 1983 CWT Cervelo Test Team 3:29'34 3'26 68 152 ESP19851029 EPELDE BIKENDI Mireia (ESP) 1985 BPD Bizkaia Durango Champion System 3:29'34 3'26 69 95 AUS19901121 KITCHEN Lauren (AUS) 1990 AUS Australia G 3:29'34 3'26 70 164 SWE19810306 ANDREASSON Veronica (SWE) 1981 BCT Bigla Cycling Team 3:29'34 3'26 71 88 GER19810928 WORRACK Trixi (GER) 1981 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 3:29'46 3'38 72 133 ITA19780113 BELVEDERESI Tania (ITA) 1978 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:30'57 4'49 73 134 ITA19790608 CORAZZA Martina (ITA) 1979 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:30'57 4'49 74 141 UKR19870611 ANDRUK Alona (UKR) 1987 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 3:30'57 4'49 75 143 ITA19830815 BORCHI Alessandra (ITA) 1983 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 3:30'57 4'49 76 46 ITA19820223 PISANESCHI Laura (ITA) 1982 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:30'57 4'49 77 43 ITA19780508 D' ETTORRE Alessandra (ITA) 1978 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:30'57 4'49 78 167 AUT19791113 GRAUS Andrea (AUT) 1979 BCT Bigla Cycling Team 3:30'57 4'49 79 144 ITA19830803 BRONZINI Giorgia (ITA) 1983 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 3:30'57 4'49 80 81 GER19830519 BECKER Charlotte (GER) 1983 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 3:31'18 5'10 81 87 GER19740321 SCHLEICHER Regina (GER) 1974 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 3:32'52 6'44 82 68 GER19840308 KELLER Luise (GER) 1984 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:32'53 6'45 83 66 GER19741028 TEUTENBERG Ina Yoko (GER) 1974 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:34'54 8'46 84 65 NED19760825 BELTMAN Chantal (NED) 1976 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:34'54 8'46 85 122 BLR19880914 DYLKO Alena (BLR) 1988 TSD Team System Data G 3:39'30 13'22 86 124 BLR19900404 LOHVINAVA Aliaksandra (BLR) 1990 TSD Team System Data G 3:39'30 13'22 87 64 AUS19820518 BATES Katherine (AUS) 1982 TCW Team Columbia Highroad Woman 3:39'30 13'22 88 72 NOR19770422 TORP Linn (NOR) 1977 LBL Lotto Belisol Ladies Team 3:39'30 13'22 89 73 AUS19811214 GILMORE Rochelle (AUS) 1981 LBL Lotto Belisol Ladies Team 3:39'30 13'22 90 158 ESP19890525 ZORRILLA BRACERAS Dorleta 1989 BPD Bizkaia Durango Champion GSystem 3:39'30 13'22 91 55 ITA19880714 FRAPPORTI Simona (ITA) 1988 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 3:39'30 13'22 92 58 UKR19890627 MYKHAYLOVA Tetyana (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 3:39'30 13'22 93 4 ITA19850928 BOZZOLO Laura (ITA) 1985 MSI Selle Italia Ghezzi 3:39'30 13'22 94 156 ESP19790112 PASCUAL TORRECILLA Gema 1979 BPD Bizkaia Durango Champion System 3:39'30 13'22 95 51 BRA19790625 FERNANDES SILVA Clemilda 1979 USC Usc Chirio Forno d'Asolo 3:39'30 13'22 96 168 SUI19820807 KUHN Bettina (SUI) 1982 BCT Bigla Cycling Team 3:39'30 13'22 97 54 UKR19890828 RIABCHENKO Tetyana (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 3:39'30 13'22 98 113 ITA19881227 FAUSTINI Francesca (ITA) 1988 DGC Team Cmax Dila' G 3:39'30 13'22 99 165 SWE19840515 HOLLER Monica (SWE) 1984 BCT Bigla Cycling Team 3:39'30 13'22 100 151 ESP19800303 ALCALDE HUERTANOS Cristina 1980 BPD Bizkaia Durango Champion System 3:39'30 13'22 101 175 USA19850504 GUARNIER Megan (USA) 1985 USA Usa National Team 3:39'30 13'22 102 177 USA19740529 CURI MATTIS Katheryn (USA) 1974 USA Usa National Team 3:39'30 13'22 103 24 LTU19861223 JUODVALKYTE Urte (LTU) 1986 FEN Fenixs 3:39'30 13'22 104 127 USA19743001 RACCHETTO Lisa (USA) 1974 TSD Team System Data 3:39'30 13'22 105 108 BRA19760419 KIRCH Rosane (BRA) 1976 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 3:39'30 13'22 106 44 ITA19871204 BASTIANELLI Valentina (ITA) 1987 TOG Top Girls Fassa Bortolo RaxGy Line 3:39'30 13'22 107 173 USA19760321 MILLER Brooke (USA) 1976 USA Usa National Team 3:39'30 13'22 108 137 ITA19880607 BORTOLUS Chiara (ITA) 1988 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago G 3:39'30 13'22 109 128 USA19800306 HATCH Elizabeth (USA) 1980 TSD Team System Data 3:39'30 13'22 110 135 ITA19811006 AZZINI Emanuela (ITA) 1981 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 3:39'30 13'22 111 117 ESP19860727 TIRADO MARQUEZ Silvia (ESP) 1986 DGC Team Cmax Dila' 3:40'12 14'04 112 105 ITA19880926 GRIFI Sara (ITA) 1988 MIC S. C. Michela Fanini RecordG Rox 3:40'24 14'16 113 121 ITA19830205 BERTOLIN Odette (ITA) 1983 TSD Team System Data 3:40'55 14'47 114 157 ESP19820215 ZAMORANO Diana (ESP) 1982 BPD Bizkaia Durango Champion System 3:40'55 14'47 115 123 BLR19890603 VINNIKOVA Marina (BLR) 1989 TSD Team System Data G 3:41'39 15'31 NP 37 NED19770311 ELEMANS Saskia (NED) 1977 FLX Team Flexpoint NP 98 AUS19900622 GALLOWAY Myfanwy (AUS) 1990 AUS Australia G NP 162 ITA19810717 CANTELE Noemi (ITA) 1981 BCT Bigla Cycling Team NA 93 AUS19840106 GOSS Belinda (AUS) 1984 AUS Australia NA 116 ITA19760623 QUARTA Alessia (ITA) 1976 DGC Team Cmax Dila' General: 1 14 GER19851117 HAUSLER Claudia (GER) 1985 CWT Cervelo Test Team 19:16'41 2 63 GER19760723 ARNDT Judith (GER) 1976 TCW Team Columbia Highroad Woman 19:16'58 17 3 61 USA19851114 ABBOTT Mara (USA) 1985 TCW Team Columbia Highroad Woman 19:17'31 50 4 161 SUI19790618 BRANDLI Nicole (SUI) 1979 BCT Bigla Cycling Team 19:19'34 2'53 5 15 GBR19821003 POOLEY Emma (GBR) 1982 CWT Cervelo Test Team 19:22'22 5'41 6 16 AUS19850921 RYAN Carla (AUS) 1985 CWT Cervelo Test Team 19:25'15 8'34 7 1 ITA19740114 LUPERINI Fabiana (ITA) 1974 MSI Selle Italia Ghezzi 19:25'54 9'13 8 21 RUS19730201 BUBNENKOVA Svetlana (RUS) 1973 FEN Fenixs 19:26'01 9'20 9 136 LTU19751127 PUCINSKAITE Edita (LTU) 1975 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 19:27'21 10'40 10 106 ITA19840828 GUDERZO Tatiana (ITA) 1984 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 19:29'40 12'59 11 31 SWE19760316 LJUNGSKOG Susanne (SWE) 1976 FLX Team Flexpoint 19:31'26 14'45 12 131 RUS19820727 ANTOSHINA Tatiana (RUS) 1982 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 19:32'32 15'51 13 11 USA19730811 ARMSTRONG Kristin (USA) 1973 CWT Cervelo Test Team 19:33'04 16'23 14 67 DEN19850409 VILLUMSEN Linda Melanie (DEN) 1985 TCW Team Columbia Highroad Woman 19:33'40 16'59 15 104 BRA19811027 OLIVEIRA Flavia (BRA) 1981 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 19:36'13 19'32 16 148 LTU19760528 ZILIUTE Diana (LTU) 1976 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 19:39'52 23'11 17 71 GBR19881218 ARMITSTEAD Elizabeth (GBR) 1988 LBL Lotto Belisol Ladies Team G 19:41'21 24'40 18 62 USA19680128 ANDERSON Kimberly (USA) 1968 TCW Team Columbia Highroad Woman 19:42'03 25'22 19 142 ITA19880822 BERLATO Elena (ITA) 1988 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 19:42'04 25'23 20 111 ESP19750313 VILAJOSANA ANDREU Marta 1975 DGC Team Cmax Dila' 19:43'44 27'03 21 92 AUS19880706 CROMWELL Tiffany (AUS) 1988 AUS Australia G 19:45'25 28'44 22 6 SLO19710427 CORNEO Sigrid (SLO) 1971 MSI Selle Italia Ghezzi 19:46'11 29'30 23 88 GER19810928 WORRACK Trixi (GER) 1981 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 19:47'13 30'32 24 41 ITA19890916 CARRETTA Valentina (ITA) 1989 TOG Top Girls Fassa Bortolo RaxGy Line 19:47'18 30'37 25 36 NED19850218 SLAPPENDEL Iris (NED) 1985 FLX Team Flexpoint 19:47'28 30'47 26 57 UKR19890503 OLIYNIK Olena (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 19:48'29 31'48 27 101 ITA19840410 BACCAILLE Monia (ITA) 1984 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 19:49'19 32'38 28 33 NED19801127 GUNNEWIJK Loes (NED) 1980 FLX Team Flexpoint 19:49'46 33'05 29 96 AUS19871223 GILLON Shara (AUS) 1987 AUS Australia G 19:50'23 33'42 30 68 GER19840308 KELLER Luise (GER) 1984 TCW Team Columbia Highroad Woman 19:51'21 34'40 31 94 AUS19791113 HALLIDAY Amber (AUS) 1979 AUS Australia 19:52'01 35'20 32 153 ESP19810130 GARCIA ANTEQUERA Ana Belen 1981 BPD Bizkaia Durango Champion System 19:58'15 41'34 33 8 ITA19820719 VALSECCHI Silvia (ITA) 1982 MSI Selle Italia Ghezzi 20:00'53 44'12 34 166 LTU19831017 VZESNIAUSKAITE Modesta (LTU) 1983 BCT Bigla Cycling Team 20:04'05 47'24 35 108 BRA19760419 KIRCH Rosane (BRA) 1976 MIC S. C. Michela Fanini Record Rox 20:05'32 48'51 36 2 MEX19760929 GRASSI Giuseppina (MEX) 1976 MSI Selle Italia Ghezzi 20:06'46 50'05 37 176 USA19800930 OLDS Shelley (USA) 1980 USA Usa National Team 20:07'20 50'39 38 138 ITA19881208 DONADONI Alice (ITA) 1988 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago G 20:08'05 51'24 39 17 SUI19831206 SCHWAGER Patricia (SUI) 1983 CWT Cervelo Test Team 20:08'21 51'40 40 12 BEL19870512 DECROIX Lieselot (BEL) 1987 CWT Cervelo Test Team G 20:09'45 53'04 41 25 SWE19750429 AUNE Karin (SWE) 1975 FEN Fenixs 20:10'11 53'30 42 177 USA19740529 CURI MATTIS Katheryn (USA) 1974 USA Usa National Team 20:10'46 54'05 43 91 AUS19890215 TAYLOR Carlee (AUS) 1989 AUS Australia G 20:10'53 54'12 44 141 UKR19870611 ANDRUK Alona (UKR) 1987 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 20:11'26 54'45 45 7 ITA19800131 TAMANINI Luisa (ITA) 1980 MSI Selle Italia Ghezzi 20:13'02 56'21 46 81 GER19830519 BECKER Charlotte (GER) 1983 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 20:13'53 57'12 47 82 NED19840416 DE GOEDE Suzanne (NED) 1984 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 20:14'31 57'50 48 27 MEX19820109 MORFIN MACOUZET Laura 1982 FEN Fenixs 20:15'10 58'29 49 132 RUS19760615 MARTISOVA Julia (RUS) 1976 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 20:15'34 58'53 50 43 ITA19780508 D' ETTORRE Alessandra (ITA) 1978 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 20:16'20 59'39 51 52 BRA19840812 FERNANDES DA SOUZA Uenia 1984 USC Usc Chirio Forno d'Asolo 20:17'05 1:00'24 52 45 ITA19860323 FIORI Jennifer (ITA) 1986 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 20:17'11 1:00'30 53 163 SUI19860203 HOHL Jennifer (SUI) 1986 BCT Bigla Cycling Team 20:18'30 1:01'49 54 26 LTU19801225 VILUNAITE Erika (LTU) 1980 FEN Fenixs 20:18'41 1:02'00 55 107 ITA19880728 GALASSI Samantha (ITA) 1988 MIC S. C. Michela Fanini RecordG Rox 20:19'07 1:02'26 56 3 NZL19780208 BOYD Kaytee (NZL) 1978 MSI Selle Italia Ghezzi 20:20'09 1:03'28 57 74 NED19831031 KOEDOODER Vera (NED) 1983 LBL Lotto Belisol Ladies Team 20:20'41 1:04'00 58 75 AUS19840909 MACKIE Emma (AUS) 1984 LBL Lotto Belisol Ladies Team 20:23'33 1:06'52 59 51 BRA19790625 FERNANDES SILVA Clemilda 1979 USC Usc Chirio Forno d'Asolo 20:24'19 1:07'38 60 144 ITA19830803 BRONZINI Giorgia (ITA) 1983 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 20:24'24 1:07'43 61 174 USA19731226 MILLER Meredith (USA) 1973 USA Usa National Team 20:24'27 1:07'46 62 172 USA19851025 TAMAYO Lauren (USA) 1985 USA Usa National Team 20:24'41 1:08'00 63 171 USA19810309 CARROL Katherine (USA) 1981 USA Usa National Team 20:25'19 1:08'38 64 114 ITA19880919 BIAGI Saneila (ITA) 1988 DGC Team Cmax Dila' G 20:25'49 1:09'08 65 23 GBR19820313 HARE WILLIANSON Catherine 1982 FEN Fenixs 20:26'11 1:09'30 66 35 DEN19880603 SCHMIDT Trine (DEN) 1988 FLX Team Flexpoint G 20:26'55 1:10'14 67 5 ITA19890929 PRESTI Gloria (ITA) 1989 MSI Selle Italia Ghezzi G 20:27'01 1:10'20 68 145 LTU19860214 CILVINAITE Inga (LTU) 1986 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 20:27'07 1:10'26 69 146 ESP19800916 ITURRIAGAETXEBARRIA 1980 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 20:27'16 1:10'35 70 167 AUT19791113 GRAUS Andrea (AUT) 1979 BCT Bigla Cycling Team 20:27'16 1:10'35 71 18 NED19821015 WILD Kirsten (NED) 1982 CWT Cervelo Test Team 20:28'21 1:11'40 72 147 ITA19891016 PATUZZO Eleonora (ITA) 1989 SAF Safi Pasta Zara Titanedi G 20:28'49 1:12'08 73 134 ITA19790608 CORAZZA Martina (ITA) 1979 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 20:29'47 1:13'06 74 28 IRL19781222 DERVAN Siobhan (IRL) 1978 FEN Fenixs 20:30'08 1:13'27 75 164 SWE19810306 ANDREASSON Veronica (SWE) 1981 BCT Bigla Cycling Team 20:30'25 1:13'44 76 133 ITA19780113 BELVEDERESI Tania (ITA) 1978 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 20:30'43 1:14'02 77 84 GER19860102 JOHREND Marlen (GER) 1986 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 20:31'05 1:14'24 78 66 GER19741028 TEUTENBERG Ina Yoko (GER) 1974 TCW Team Columbia Highroad Woman 20:31'43 1:15'02 79 4 ITA19850928 BOZZOLO Laura (ITA) 1985 MSI Selle Italia Ghezzi 20:32'06 1:15'25 80 13 GER19820710 DUSTER Sarah (GER) 1982 CWT Cervelo Test Team 20:32'33 1:15'52 81 95 AUS19901121 KITCHEN Lauren (AUS) 1990 AUS Australia G 20:33'15 1:16'34 82 151 ESP19800303 ALCALDE HUERTANOS Cristina 1980 BPD Bizkaia Durango Champion System 20:34'30 1:17'49 83 143 ITA19830815 BORCHI Alessandra (ITA) 1983 SAF Safi Pasta Zara Titanedi 20:35'14 1:18'33 84 54 UKR19890828 RIABCHENKO Tetyana (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 20:38'50 1:22'09 85 73 AUS19811214 GILMORE Rochelle (AUS) 1981 LBL Lotto Belisol Ladies Team 20:39'19 1:22'38 86 175 USA19850504 GUARNIER Megan (USA) 1985 USA Usa National Team 20:39'43 1:23'02 87 65 NED19760825 BELTMAN Chantal (NED) 1976 TCW Team Columbia Highroad Woman 20:43'53 1:27'12 88 44 ITA19871204 BASTIANELLI Valentina (ITA) 1987 TOG Top Girls Fassa Bortolo RaxGy Line 20:44'16 1:27'35 89 124 BLR19900404 LOHVINAVA Aliaksandra (BLR) 1990 TSD Team System Data G 20:45'01 1:28'20 90 127 USA19743001 RACCHETTO Lisa (USA) 1974 TSD Team System Data 20:45'21 1:28'40 91 135 ITA19811006 AZZINI Emanuela (ITA) 1981 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago 20:47'21 1:30'40 92 87 GER19740321 SCHLEICHER Regina (GER) 1974 NUR Equipe Nurnberger Versicherung 20:49'20 1:32'39 93 46 ITA19820223 PISANESCHI Laura (ITA) 1982 TOG Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 20:52'48 1:36'07 94 156 ESP19790112 PASCUAL TORRECILLA Gema 1979 BPD Bizkaia Durango Champion System 20:53'30 1:36'49 95 112 ITA19890721 VANNI Chiara (ITA) 1989 DGC Team Cmax Dila' G 20:54'14 1:37'33 96 56 UKR19891008 VOLOGDINA Viktoria (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 20:56'18 1:39'37 97 152 ESP19851029 EPELDE BIKENDI Mireia (ESP) 1985 BPD Bizkaia Durango Champion System 20:56'54 1:40'13 98 137 ITA19880607 BORTOLUS Chiara (ITA) 1988 GAU Gauss Rdz Ormu Colnago G 21:00'35 1:43'54 99 58 UKR19890627 MYKHAYLOVA Tetyana (UKR) 1989 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 21:02'00 1:45'19 100 55 ITA19880714 FRAPPORTI Simona (ITA) 1988 USC Usc Chirio Forno d'Asolo G 21:02'29 1:45'48 101 113 ITA19881227 FAUSTINI Francesca (ITA) 1988 DGC Team Cmax Dila' G 21:03'22 1:46'41 102 173 USA19760321 MILLER Brooke (USA) 1976 USA Usa National Team 21:04'40 1:47'59 103 158 ESP19890525 ZORRILLA BRACERAS Dorleta 1989 BPD Bizkaia Durango Champion GSystem 21:06'07 1:49'26 104 168 SUI19820807 KUHN Bettina (SUI) 1982 BCT Bigla Cycling Team 21:06'27 1:49'46 105 121 ITA19830205 BERTOLIN Odette (ITA) 1983 TSD Team System Data 21:13'25 1:56'44 106 122 BLR19880914 DYLKO Alena (BLR) 1988 TSD Team System Data G 21:13'54 1:57'13 107 128 USA19800306 HATCH Elizabeth (USA) 1980 TSD Team System Data 21:14'22 1:57'41 108 165 SWE19840515 HOLLER Monica (SWE) 1984 BCT Bigla Cycling Team 21:14'24 1:57'43 109 72 NOR19770422 TORP Linn (NOR) 1977 LBL Lotto Belisol Ladies Team 21:21'18 2:04'37 110 117 ESP19860727 TIRADO MARQUEZ Silvia (ESP) 1986 DGC Team Cmax Dila' 21:26'35 2:09'54 111 64 AUS19820518 BATES Katherine (AUS) 1982 TCW Team Columbia Highroad Woman 21:27'58 2:11'17 112 24 LTU19861223 JUODVALKYTE Urte (LTU) 1986 FEN Fenixs 21:30'57 2:14'16 113 123 BLR19890603 VINNIKOVA Marina (BLR) 1989 TSD Team System Data G 21:31'04 2:14'23 114 105 ITA19880926 GRIFI Sara (ITA) 1988 MIC S. C. Michela Fanini RecordG Rox 21:32'51 2:16'10 115 157 ESP19820215 ZAMORANO Diana (ESP) 1982 BPD Bizkaia Durango Champion System 21:33'31 2:16'50
Silvia Tirado, en la novena plaza en la prueba femenina, fue el saldo de la corredora valenciana en las prueba en línea de ciclismo de los Juegos del Mediterráneo que se han disputado en Pescara. Por la mañana se disputó la prueba femenina sobre 50 kilómetros y con una escasa participación, que se decidió con la fuga en la séptima y última vuelta de la italiana Luisa Tamanini, que se impuso fácilmente -4 segundos- sobre su compañera de escapada, la francesa Julie Krasniak. A 10 segundos llegaba el pelotón encabezado por la italiana Georgia Bronzini y la francesa Sophie Creux, con Chari Rodríguez, séptima, Eneritz Iturriaga, octava, y Silvia Tirado, novena, con dos segundos más que la medalla de bronce. Por su parte Leticia Gil acababa en el puesto 12, a algo más de dos minutos. "La pena es que cuando se han ido la francesa e italiana -valora De Santos- no hayan podido estar Silvia o Chari. Y luego en el sprint final, no hemos tenido ninguna opción. Una lástima porque se ha hecho un gran trabajo en toda la carrera, en especial con Leti, que se ha metido en una fuga al comienzo, pero que no ha cuajado" http://www.rfec.com/vistas/noticias/cronica.aspx?id=6724

No más Muertos

Calendario Pruebas

Próximas Pruebas

20Abr
21Abr
21Abr
Sáb Abr 21 @09:00- 16:00
MITIC BIKE VALENCIA-JAVALAMBRE-VALENCIA
21Abr
21Abr
21Abr
Sáb Abr 21 @17:00- 19:30
SOCIAL: III MEMORIAL RAMON SAEZ
22Abr
Dom Abr 22 @09:00- 14:00
BMX: CHALLENGE C.V. EL CAMPELLO
22Abr
22Abr
22Abr
Dom Abr 22 @09:00- 14:00
BTT-MARATON: LA SESGUEÑA BIKE RACE
22Abr
22Abr
28Abr
28Abr
28Abr
Sáb Abr 28 @16:30- 19:30
JUNIOR: 55 TROFEO JOAQUIN BARCELO SAX
28Abr
29Abr
Dom Abr 29 @08:30- 14:00
BTT-XC: MARCHA MARATON ONDA
29Abr
29Abr
29Abr

Colaboradores